Master Lock Security Safe Electronic Lock Black X055ML
With a solid steel construction and two live-locking bolts, this safe is perfect for securing valuables either at home or at the office. The electronic lock with override key provides additional security for your important documents and valuables. This sa
Sign in to view price and place order
- Capacity: 14 litres
- Colour: Black
- Comes with override key
- Electronic keypad for extra security
- External dimensions: W350xD270xH220mm
- Internal dimensions: W346xD220xH216mm
- Weight: 8.6kg
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 657 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 363 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 363 |
| Number of Keys Supplied: | 1 |
| OEM: | X055ML |
| Width (mm): | 296 |
| Type: | Cash Safes |
| Manufacturer: | Master Lock |
| Brand: | Master Lock |
| Colour: | Black |
| Form: | Security Safe |
| Internal Dimensions: | 346x200x216mm |
| Lock Type: | Electronic Lock |
| Dimensions: | 350x270x220mm |
| Weight: | 9.5kg |







