Deflecto Crystal Portrait Literature Holder A4 CP078YTCRY
Made of sturdy translucent plastic, the Deflecto Clear Portrait A4 Literature Holder is ideal for wall-mounting in an office lobby or reception area, or for use in museums or other attractions to hold literature for visitors and customers. The pocketed de
Sign in to view price and place order
- Dimensions: W265 x H260 x D100mm
- For A4 literature
- For booklets and brochures
- Includes wall-fixing kit
- Single pocket display
- Sturdy plastic construction
- Wall-mounted literature holder
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 600 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 210 |
| Height (mm): | 253 |
| Material: | Plastic |
| Material Thickness: | 2.5mm |
| Number of Compartments: | 1 |
| OEM: | CP078YTCRY |
| Orientation: | Portrait |
| Paper Size: | A4 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Wall Fixings Included: | Yes |
| Width (mm): | 265 |
| Type: | Literature Displays |
| Manufacturer: | Deflecto Europe |
| Brand: | Deflecto |
| Colour: | Clear |
| Material: | Polystyrene |
| Form: | Wall Mounted |
| Capacity/Pockets: | 1 Pocket |
| Pocket Size: | A4 Pockets |
| Orientation: | Portrait |
| Dimensions (WxDxH): | 265x100x260mm |
| Weight: | 334g |
| Warranty: | 12 Month Warranty |
| Country of Origin: | China |






