Deflecto Crystal Landscape Literature Holder A4 CPO74YTCRY
Display and organise your files efficiently with this Deflecto landscape literature file. Sold separately, extra files can be purchased to create a tiered filing system that can be wall-mounted or hung over screens and partitions. Great for attaching to a
Sign in to view price and place order
- Can be combined to create tiered pockets
- Can be wall-mounted or hung over screens and partitions
- For A4 and foolscap literature
- Made from durable clear polystyrene
- W380 x H180 x D105mm
- Wall mounting kit supplied - screen hanging bracket not included
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 600 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 405 |
| Height (mm): | 370 |
| Material Thickness: | 2.5mm |
| Number of Compartments: | 1 |
| OEM: | CPO74YTCRY |
| Orientation: | Landscape |
| Paper Size: | A4 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Wall Fixings Included: | Yes |
| Width (mm): | 182 |
| Type: | Literature Displays |
| Manufacturer: | Deflecto Europe |
| Brand: | Deflecto |
| Colour: | Clear |
| Material: | Polystyrene |
| Form: | Wall Mounted |
| Capacity/Pockets: | 1 Pocket |
| Pocket Size: | A4 Pockets |
| Orientation: | Landscape |
| Dimensions (WxDxH): | 380x105x180mm |
| Weight: | 303g |
| Warranty: | 12 Month Warranty |
| Country of Origin: | China |


