Deflecto Graphite Portrait Literature Holder A4 CP078YTGRA
Made of sturdy plastic, the Deflecto Graphite Portrait A4 Literature Holder is ideal for wall-mounting in an office lobby or reception area, or for use in museums or other attractions. The pocketed design shows clearly the cover of brochures or leaflets t
Sign in to view price and place order
- Dimensions: W265 x H260 x D100mm
- For A4 literature
- For booklets and brochures
- Includes wall-fixing kit
- Single pocket display
- Sturdy plastic construction
- Wall-mounted literature holder
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 600 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 66 |
| Height (mm): | 248 |
| Material Thickness: | Pockets 2.5mm |
| Number of Compartments: | 1 |
| OEM: | CP078YTGRA |
| Orientation: | Portrait |
| Paper Size: | A4 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Wall Fixings Included: | Yes |
| Width (mm): | 268 |
| Type: | Literature Displays |
| Manufacturer: | Deflecto Europe |
| Brand: | Deflecto |
| Colour: | Grey |
| Material: | Polystyrene |
| Form: | Wall Mounted |
| Capacity/Pockets: | 1 Pocket |
| Pocket Size: | A4 Pockets |
| Orientation: | Portrait |
| Dimensions (WxDxH): | 265x100x260mm |
| Weight: | 334g |
| Warranty: | 12 Month Warranty |
| Country of Origin: | China |






