Phoenix Home and Office Security Safe Size 2 SS0802E
Ideal for storing cash, valuables and documents, this security safe is fitted with an electronic lock with anti-tamper and anti-bounce features. Finished in high quality, scratch resistant metallic paint, the safe is recommended for overnight cash cover o
Sign in to view price and place order
- External dimensions: H250 x W350 x D250mm
- Finished in high quality, scratch resistant metallic paint
- Fitted with anti-tamper and anti-bounce features
- Ideal for storing cash and small valuables
- Internal dimensions: H240 x W340 x D210mm
- Recommended for overnight cash cover of 1000 pound sterling cash or 10,000 pounds in valuables
- Supplied with fixing bolts for fixing to walls or floors
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 656 |
| Accreditation: | SMETA |
| Batteries Supplied: | No - 4x AA Required |
| Colour: | Metallic Grey |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 410 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Fire Rating - Data: | None |
| Fire Rating - Digital Media: | None |
| Fixing: | Floor & Wall |
| Height (mm): | 410 |
| Internal Light: | Yes |
| Number of Keys Supplied: | 2 |
| Number Of Shelves: | 1 Shelf |
| OEM: | SS0802E |
| SMETA Registrated (Y/N): | Yes |
| Waterproof: | No |
| Width (mm): | 310 |
| Type: | Document Safes |
| Manufacturer: | Phoenix |
| Brand: | VELA |
| Colour: | Graphite Grey |
| Material: | Steel |
| Form: | Document Fire Safe |
| Internal Dimensions: | 340x210x240mm |
| Lock Type: | Electronic Lock 3-8 Digits |
| Fire Rating - Paper: | None |
| Capacity: | 17 Litres |
| Cash Rating: | Overnight: £1 000.00 |
| Valuables Cover: | Overnight:£10 000.00 |
| Internal Volume: | 11-20 Litres |
| Dimensions (WxDxH): | 350x250x250mm |
| Weight: | 6kg |
| Warranty: | 1 Year Back to Base Warranty |







