Phoenix Home and Office Security Safe Size 4 SS0804E
The Phoenix Vela Home and Office security safe is ideal for storing cash, valuables and documents, this security safe is fitted with an electronic lock with anti-tamper and anti-bounce features. Finished in high quality, scratch resistant metallic paint,
Sign in to view price and place order
- Colour: Metallic Graphite Grey
- Delivery charges may apply
- External dimensions: W350 x D310 x H500mm
- Finished in high quality, scratch resistant metallic paint
- Fitted with anti-tamper and anti-bounce features
- Ideal for storing cash, valuables and documents
- Internal dimensions: W345 x D300 x H495mm
- Recommended for overnight cash cover of 1,000 GBP cash or 10,000 GBP valuables
- Supplied with fixing bolts for fixing to walls or floors
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 656 |
| Accreditation: | SMETA |
| Batteries Supplied: | No - 4x AA Required |
| Colour: | Metallic Grey |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 380 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Fire Rating - Data: | None |
| Fire Rating - Digital Media: | None |
| Fixing: | Floor & Wall |
| Height (mm): | 570 |
| Internal Light: | Yes |
| Number of Keys Supplied: | 2 |
| Number Of Shelves: | 1 Shelf |
| OEM: | SS0804E |
| Returns Allowed: | No |
| SMETA Registrated (Y/N): | Yes |
| Waterproof: | No |
| Width (mm): | 415 |
| Type: | Document Safes |
| Manufacturer: | Phoenix |
| Brand: | VELA |
| Colour: | Graphite Grey |
| Material: | Steel |
| Form: | Document Fire Safe |
| Internal Dimensions: | 345x300x495mm |
| Lock Type: | Electronic Lock 3-8 Digits |
| Fire Rating - Paper: | None |
| Capacity: | 51 Litres |
| Cash Rating: | Overnight: £1 000.00 |
| Valuables Cover: | Overnight:£10 000.00 |
| Internal Volume: | 51-60 Litres |
| Dimensions (WxDxH): | 350x310x500mm |
| Weight: | 19kg |
| Warranty: | 1 Year Back to Base Warranty |






