Phoenix Home and Office Security Safe Size 3 SS0803E
The Phoenix Vela Home and Office security safe is ideal for storing cash, valuables and documents, this security safe is fitted with an electronic lock with anti-tamper and anti-bounce features. Finished in high quality, scratch resistant metallic paint,
Sign in to view price and place order
- Colour: Metallic Graphite Grey
- Delivery charges may apply
- External dimensions: W450 x D365 x H250 mm
- Finished in high quality, scratch resistant metallic paint
- Fitted with anti-tamper and anti-bounce features
- Ideal for storing laptops, tablets, cash, valuables and documents
- Internal dimensions: W440 x D325 x H240mm
- Recommended for overnight cash cover of 1,000 GBP cash or 10,000 GBP valuables
- Supplied with fixing bolts for fixing to walls or floors
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 656 |
| Accreditation: | SMETA |
| Batteries Supplied: | No - 4x AA Required |
| Colour: | Metallic Grey |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 430 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Fire Rating - Data: | None |
| Fire Rating - Digital Media: | None |
| Fixing: | Floor & Wall |
| Height (mm): | 330 |
| Internal Light: | Yes |
| Number of Keys Supplied: | 2 |
| Number Of Shelves: | 1 Shelf |
| OEM: | SS0803E |
| Returns Allowed: | No |
| SMETA Registrated (Y/N): | Yes |
| Waterproof: | No |
| Width (mm): | 510 |
| Type: | Document Safes |
| Manufacturer: | Phoenix |
| Brand: | VELA |
| Colour: | Graphite Grey |
| Material: | Steel |
| Form: | Document Fire Safe |
| Internal Dimensions: | 440x325x240mm |
| Lock Type: | Electronic Lock 3-8 Digits |
| Fire Rating - Paper: | None |
| Capacity: | 34 Litres |
| Cash Rating: | Overnight: £1 000.00 |
| Valuables Cover: | Overnight:£10 000.00 |
| Internal Volume: | 31-40 Litres |
| Dimensions (WxDxH): | 450x365x250mm |
| Weight: | 12kg |
| Warranty: | 1 Year Back to Base Warranty |







