Nobo Classic Cork Noticeboard 900x600mm 37639003
Classic format cork noticeboard, boarded with a high quality wooden frame and self-healing cork surface to pin and display your notices. Through corner mounting fixtures included. Size 900x600mm.
Sign in to view price and place order
- 10 year guarantee
- High quality wooden frame
- Self-healing cork surface to display notices with exceptional pin-holding power
- Size: 900 x 600mm
- Through corner mounting fixtures included
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 644 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Board Size: | 900 x 600mm |
| Board Type: | Cork Notice Board |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 40 |
| Floor Standing: | Mounted |
| Height (mm): | 40 |
| OEM: | 37639003 |
| Screw Pack Included: | Yes |
| Surface Material: | Cork |
| Wall Fixings Included: | Yes |
| Wall Mountable: | Yes |
| Width (mm): | 623 |
| Type: | Pin Boards |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Nobo |
| Colour: | Cork |
| Size: | 900x600mm |
| Fixing: | Wall Mounted Board |
| Board Surface: | Cork Board |
| Frame: | Wood Frame |
| Dimensions (WxDxH): | 630x1007x40mm |
| Weight: | 1.85kg |
| Country of Origin: | Portugal |









