Bi-Office Double-Sided Board Cork And Felt 600x900mm Red FB0710010
Offering versatile use, this Bi-Office Noticeboard is double-sided. On one side, affix notices to the durable and self-healing cork pinboard, or turn it over to use the bright red felt pinboard for a splash of colour. It features an elegant pine frame for
Sign in to view price and place order
- Colourful felt side for use with pins
- Dimensions: 900x600mm
- Includes wall fixing kit
- Natural cork side with self-healing surface
- Natural pine frame
- Pins included
- Self-healing cork surface eliminates pin holes
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 643 |
| Board Size: | 900 x 600mm |
| Board Type: | Combination Board |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 904 |
| Height (mm): | 904 |
| Material: | Cork/Felt |
| OEM: | FB0710010 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Screw Pack Included: | Yes |
| Width (mm): | 611 |
| Type: | Pin Boards |
| Manufacturer: | Bi-Silque |
| Brand: | Bi-Office |
| Colour: | Cork/Red |
| Size: | 900x600mm |
| Fixing: | Wall Mounted Board |
| Board Surface: | Cork & Felt Board |
| Frame: | Wood Frame |
| Frame Colour: | Pine |
| Dimensions: | 1040x30x615mm |
| Weight: | 1.3kg |
| Warranty: | 24 Month Warranty |
| Country of Origin: | Portugal |









