Nobo Classic Combi Blue Felt/Steel Noticeboard 900x600mm 1902257
Combining all the benefits of a magnetic drywipe and felt notice board in one, the versatile Nobo Combination Board is great for when office space is limited. You can use the magnetic steel side to write down notes and reminders, whilst at the same time a
Sign in to view price and place order
- Aluminium frame with coloured corner caps
- Blue felt and drywipe surfaces
- Dimensions: 900x600mm
- Wall fixing kit included
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 642 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 1055 |
| Height (mm): | 21 |
| OEM: | 1902257 |
| Width (mm): | 633 |
| Type: | Combination Boards |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Nobo |
| Colour: | White/Blue |
| Size: | 900x600mm |
| Fixing: | Wall Mounted Board |
| Board Type: | Magnetic Board |
| Board Surface: | Felt/Laquered Steel |
| Frame Material: | Aluminium Frame |
| Pen Tray: | Yes |
| Dimensions (WxDxH): | 995x35x620mm |
| Weight: | 2.95kg |
| Warranty: | 5 Year Guarantee on Mechanism |
| Country of Origin: | Portugal |



