Bi-Office Aluminium Frame Cork Noticeboard 900x600mm CA031170
Easily pin posters, notices and information for display on this Bi-Office Noticeboard. The top quality natural cork surface accepts pins for affixing documents and is self-healing to hide unsightly holes. The solid aluminium frame provides rigidity and a
Sign in to view price and place order
- Buy a Cork Board and get a free pack of Push Pins
- Dimensions: 900x600mm
- Heavy duty aluminium frame
- Includes wall fixing kit
- Normal terms and conditions apply. Available whilst stocks last. Promotion runs from 1 July 2023 until 30 September 2023. To receive your free gift, send an email titled: VOWQTR32023 to orders.uk@bisilque.com providing a copy of purchase receipt, and addr
- Self-healing cork surface eliminates pin holes
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 643 |
| Board Size: | 900 x 600mm |
| Board Type: | Notice Board |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 620 |
| Height (mm): | 620 |
| OEM: | CA031170 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Screw Pack Included: | Yes |
| Width (mm): | 30 |
| Type: | Pin Boards |
| Manufacturer: | Bi-Silque |
| Brand: | Bi-Office |
| Colour: | Cork |
| Size: | 900x600mm |
| Fixing: | Wall Mounted Board |
| Board Surface: | Cork Board |
| Frame: | Aluminium Frame |
| Dimensions: | 900x12x600mm |
| Weight: | 2.06kg |
| Warranty: | 24 Month Warranty |







