Titan Folding Chair 445x460x870mm Charcoal
Durable, lightweight folding chair ideal for internal use in assemblies, exhibitions and other events. The seat has an integrated linking strip and folds for easy compact storage. Measuring 445x460x870mm, this pack contains 1 chair in charcoal.
Sign in to view price and place order
- Colour: Charcoal
- Double riveted construction with heavy duty feet for strength and durability
- Folds for easy compact storage
- Integrated linking strip
- Non-returnable
- Overall dimensions: W460 x D515 x H870mm
- Seat Dimensions (WxD): 395x395mmmm
- Seat Height: 440mm
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- Weight Capacity: 16 stones
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 927 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Adjustable Seat Angle: | No |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Back Height: | 250mm |
| Back Height (mm): | 440 |
| Back Width (mm): | 460 |
| Chair Colour: | Charcoal |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 460 |
| Fire Retardant: | Low |
| Footrest: | Yes |
| Frame Colour: | Silver |
| Frame Material: | Steel |
| Height (mm): | 290 |
| Material: | Polypropylene |
| Maximum Sitter Weight (st): | 16 |
| OEM: | KF78657 |
| Recommended Usage: | 8 Hours |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 395 |
| Seat Dimensions (WxD): | 395x400mm |
| Seat Height: | 440 |
| Seat Width: | 395 |
| Self Assembly: | Yes |
| Stackable: | Yes |
| Width (mm): | 490 |
| Type: | Canteen Chairs |
| Manufacturer: | Titan |
| Brand: | Folding |
| Colour: | Charcoal |
| Material: | Polypropylene |
| Style: | Folding Chair |
| Seat Height: | 470mm |
| With Arms: | No Arms |
| Frame: | Steel |
| Leg Type: | 4 Leg |
| Backrest: | Yes |
| Standards: | BS EN 1729.1 / BS EN 1729.2 |
| Recommended Weight Limit: | 100kg |
| Dimensions: | 470x560x810mm |
| Weight: | 3.5kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | China |






