Titan Folding Exam Desk Trolley 25 Capacity 600x1225x1150mm
An ideal solution to storing and transporting Titan folding exam desks, this sturdy trolley is able to hold up to 25 desks.
Sign in to view price and place order
- Dimensions: 600x1225x1150mm
- Holds up to 25 desks
- Non-returnable
- Provides convenient storage and transportation
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- Trolley for use with Titan folding exam desks
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 162 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Capacity: | 20 Exam Desks |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 1225 |
| Fire Retardant: | Low |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 1150 |
| Material: | Steel |
| OEM: | KF78655 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Wheeled: | Yes |
| Width (mm): | 600 |
| Type: | Classroom Tables |
| Manufacturer: | Titan |
| Brand: | Exam Desk |
| Colour: | Black |
| Size: | 600mm |
| Material: | Steel |
| Shape: | Exam Desk Trolley |
| Height: | 1150mm |
| Standards: | BS EN 527-2: 2002 |
| Dimensions (WxDxH): | 600x1225x1150mm |
| Weight: | 25.5kg |
| Warranty: | 2 Year Warranty |
| Country of Origin: | China |




