Titan Folding Exam Desk Trolley 40 Capacity 2200x600x1230mm
An ideal solution to storing and transporting Titan folding exam desks, this sturdy trolley is able to hold up to 40 desks.
Sign in to view price and place order
- Dimensions: 2200x600x1230mm
- Holds up to 40 desks
- Non-returnable
- Provides convenient storage and transportation
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- Trolley for use with Titan folding exam desks
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 162 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Capacity: | 40 Exam Desks |
| Country of Origin: | Turkey |
| Depth (mm): | 600 |
| Fire Retardant: | Low |
| Height (mm): | 473 |
| Material: | Steel |
| OEM: | KF78656 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Weight Capacity: | 280 |
| Wheeled: | Yes |
| Width (mm): | 600 |
| Type: | Classroom Tables |
| Manufacturer: | Titan |
| Brand: | Exam Desk |
| Colour: | White |
| Size: | 600mm |
| Material: | Steel |
| Shape: | Trolley |
| Height: | 1230mm |
| Standards: | BS EN 527-2: 2002 |
| Dimensions (WxDxH): | 600x1267x473mm |
| Weight: | 19.2kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Turkey |




