Jemini Lightweight Folding Chair 460x520x830mm White
This lightweight Jemini chair features folding legs for easy storage when not in use. The high density white plastic construction is dent, scratch and moisture resistant, making this chair ideal for schools and catering environments. Also suitable for out
Sign in to view price and place order
- Back dimensions: W430 x H310mm
- Colour: White
- High density plastic is dent, scratch and moisture resistant
- Ideal for catering, schools and more
- Lightweight folding chair
- Seat dimensions: W380 x D480mm
- Seat height: 465mm
- Suitable for indoor and outdoor use
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 927 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Adjustable Seat Angle: | No |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Back Height: | 290mm |
| Back Height (mm): | 280 |
| Back Width (mm): | 460 |
| Chair Colour: | White |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 520 |
| Fire Retardant: | Medium |
| Footrest: | Yes |
| Frame Colour: | Black |
| Frame Material: | Steel |
| Height (mm): | 830 |
| Made To Order: | No |
| Material: | Plastic/Steel |
| Maximum Sitter Weight (st): | 18 |
| OEM: | OF0410WH |
| Recommended Usage: | 5 Hours |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 420 |
| Seat dimensions (WxD): | 390x420mm |
| Seat Height: | 460 |
| Seat Width: | 390 |
| Self Assembly: | Yes |
| Width (mm): | 460 |
| Type: | Canteen Chairs |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | White |
| Material: | Plastic |
| Style: | Folding Chair |
| Seat Height: | 450mm |
| With Arms: | No Arms |
| Frame: | Steel |
| Leg Type: | 4 Leg |
| Backrest: | Yes |
| Standards: | BSEN 15373:2007 Level 2 / BS 4875-1:2007 Level 4 / BS:1335:PART 2 |
| Recommended Weight Limit: | 115kg |
| Dimensions: | 460x530x880mm |
| Weight: | 4.5kg |
| Warranty: | 2 Year Warranty |
| Country of Origin: | China |






