Kleenex 1-Ply Ultra Soft Pop-Up Hand Towel Box 70 Sheets (Pack of 18) 1126
These Kleenex Ultra Soft Pop-Up Hand Towels are gentle on skin, ideal for use in any home or workplace. They are hygienically dispensed one tissue at a time and come in a splash resistant box protects, which protects unused towels from contamination. Ther
Sign in to view price and place order
- 1-ply tissue
- 70 sheets
- Pack of 18
- Splash resistant box
- Unique and hygienic pop-up dispensing
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 744 |
| Biodegradable: | Yes |
| Country of Origin: | United States of America |
| Depth (mm): | 475 |
| Height (mm): | 475 |
| OEM: | 1126 |
| Ply: | 1 |
| Recycled Product: | Yes |
| Sheet Size: | 225x260mm |
| Sheets Per Box: | Approx 70 Sheets |
| Width (mm): | 423 |
| Type: | Paper Towels |
| Manufacturer: | Kimberly-Clark |
| Brand: | Kleenex® |
| Colour: | White |
| Form: | Pop-Up Hand Towel Box |
| Thickness: | 1 Ply |
| For Use With: | KC 9924 |
| Dimensions (WxDxH): | 429x483x392mm |
| Weight: | 7.10kg |
| Warranty: | 6 Months Warranty |







