Scott 1-Ply Xtra Hand Towels I-Fold 240 Sheets (Pack of 15) 6669
These Scott Xtra Hand Towels dry your hands hygienically and effectively with material that is strong even when wet. The interfolded design means that towels are dispensed one at a time, reducing mess and wastage as well as preventing them from being ripp
Sign in to view price and place order
- 1-ply tissue
- 240 sheets
- AIRFLEX technology for a soft feel and superior absorbency
- Compatible with Aquarius Folded Hand Towel Dispensers 6945 and 7171, and Kimberly Clark Professional Hand Towel Dispensers 9962 and 8971
- I-fold design
- Pack of 15
- Sheet size: 200x315mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | EU Ecolabel/FSC/ISO 14001/Nordic Swan |
| Biodegradable: | Yes |
| Country of Origin: | France |
| Depth (mm): | 550 |
| Fold Type: | I-Fold |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 550 |
| Material: | Paper |
| Nordic Swan (Y/N): | Yes |
| OEM: | 6669 |
| Ply: | 1 |
| Recycled Product: | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Sheet Size: | 200x315mm |
| Sheets Per Sleeve: | Approx 240 Sheets |
| Width (mm): | 374 |
| Type: | Paper Towels |
| Manufacturer: | Kimberly-Clark |
| Brand: | Scott® |
| Colour: | White |
| Form: | I-Fold |
| Thickness: | 1 Ply |
| For Use With: | Aquarius 6945/7171 & KC 9962 /8971 |
| Dimensions (WxDxH): | 380x530x200mm |
| Weight: | 6.54kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 90% Recycled Fibre |
| Environment Support: | FSC and EU Ecolabel Certified |
| Warranty: | 6 Months Warranty |





