Scott 1-Ply Interfolded Performance Hand Towels 300 Sheets (Pack of 15) 6659
Interfolded so they dispense one at a time, these Scott Performance Hand Towels dry your hands hygienically and effectively. Ideal for kitchens and busy washrooms, these hand towels are made from strong and highly absorbent AIRFLEX fabric, allowing you to
Sign in to view price and place order
- 1-ply tissue
- 300 sheets
- AIRFLEX technology for a soft feel and superior absorbency
- Compatible with Aquarius Folded Hand Towel Dispensers 6945 and 7171, and Kimberly Clark Professional Hand Towel Dispensers 9962 and 8971
- Pack of 15
- Sheet size: 210x215mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | EU Ecolabel/FSC - F4/ISO 14001 |
| Biodegradable: | Yes |
| Country of Origin: | France |
| Depth (mm): | 557 |
| Fold Type: | I-Fold |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 557 |
| Material: | Paper |
| OEM: | 6659 |
| Ply: | 1 |
| Recycled Product: | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Sheet Size: | 215x210mm |
| Sheets Per Sleeve: | Approx 300 Sheets |
| Width (mm): | 397 |
| Type: | Paper Towels |
| Manufacturer: | Kimberly-Clark |
| Brand: | Scott® |
| Colour: | White |
| Form: | I-Fold |
| Thickness: | 1 Ply |
| For Use With: | Aquarius 6945/7171) & KC 9962 |
| Dimensions (WxDxH): | 390x548x220mm |
| Weight: | 7.95kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 60% Recycled Fibre |
| Environment Support: | EU Ecolabel and FSC Certified |
| Warranty: | 6 Months Warranty |




