Basildon Bond Blue Writing Pad 137 x 178mm (10 Pack) 100100123
This elegant Basildon Bond writing pad is ideal for use in the home or workplace. Made from high quality blue paper, the pad matches the Basildon Bond blue envelopes. This pack contains 10 blue writing pads measuring 137 x 178mm.
Sign in to view price and place order
- 40 sheets per pad
- Colour: Blue
- Includes blotting paper
- Made from high quality paper
- Matches Basildon Bond Watermarked Envelopes
- Pack of 10
- Size: 178x137mm
- Traditional Basildon Bond watermark
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | France |
| Depth (mm): | 179 |
| Height (mm): | 179 |
| Item Gauge (gsm): | 90 |
| Number of Pages: | 40 |
| OEM: | 100100123 |
| Paper Size: | 178 x 137mm |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Width (mm): | 137 |
| Type: | Hand Writing Pads |
| Manufacturer: | Hamelin |
| Brand: | Basildon Bond |
| Colour: | Blue |
| Size: | Other Sizes |
| Grammage: | 90gsm |
| Pages: | 40 Sheets |
| Watermarked: | Yes |
| Paper Size: | 137x178mm |
| Paper Colour: | Blue |
| Dimensions: | 137x178mm |







