Basildon Bond White Writing Pad 178 x 229mm 40 Sheets (10 Pack) 100103860
Basildon Bond's Watermarked Writing Pad is ideal for traditional handwritten letters. Each high quality page is made from paper and has the Basildon Bond watermark for a professional, elegant finish. Blotting paper is included with this writing pad for a
Sign in to view price and place order
- 40 sheets per pad
- Colour: White
- Includes blotting paper
- Made from high quality paper
- Matches Basildon Bond Post-Quarto Watermarked Envelopes
- Pack of 10
- Size: Post-quarto (229x178mm)
- Traditional Basildon Bond watermark
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | France |
| Depth (mm): | 230 |
| Height (mm): | 230 |
| Item Gauge (gsm): | 90 |
| Number of Pages: | 40 |
| OEM: | 100103860 |
| Paper Size: | 229 x 178mm |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Width (mm): | 178 |
| Type: | Hand Writing Pads |
| Manufacturer: | Hamelin |
| Brand: | Basildon Bond |
| Colour: | White |
| Size: | Other Sizes |
| Grammage: | 90gsm |
| Pages: | 40 Sheets |
| Watermarked: | Yes |
| Paper Size: | 178x229mm |
| Paper Colour: | White |
| Dimensions: | 178x229mm |






