Avery Inkjet Address Labels 14 Per Sheet Clear (Pack of 350) J8563-25
Avery Clear Inkjet Labels, for use on white or light colours, give the impression that the packaging has been typed on directly, making it neater and more professional looking. With QuickPeel, the labels are simple to use, streamlining posting and ensurin
Sign in to view price and place order
- 25 sheets, 14 labels per sheet
- Adhesive guarantees sticking power
- Avery branded Clear labels for an individually printed look
- Colour: clear
- Compatible with Avery free template software
- Dimensions: 99 x 38mm
- For use with inkjet printers
- Pack of 350 labels
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 329 |
| Backing Sheet Size: | A4 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 50 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 305 |
| Height (mm): | 305 |
| Label Shape: | Rectangle |
| Label Size (mm x mm): | 99.1 x 38.1 |
| Labels per Pack: | 350 |
| OEM: | J8563-25 |
| Print Method: | Inkjet |
| Width (mm): | 213 |
| Type: | Address Labels |
| Manufacturer: | Avery UK |
| Brand: | Avery |
| Colour: | Clear |
| Material: | Polyester Film |
| Sheets Or Rolls: | A4 Sheets |
| For Inkjet Printers: | Yes |
| Labels Per Sheet: | 14 per Sheet |
| Label Size: | 99.1x38.1mm |
| Adhesive Type: | Permanent |
| Dimensions: | 215x10x325mm |
| Weight: | 370g |
| Country of Origin: | UK |







