Basildon Bond White Writing Pad 137 x 178mm (10 Pack) 100105351
Basildon Bond's Watermarked Writing Pad is ideal for traditional handwritten letters. Each high quality page is made from paper and has the Basildon Bond watermark for a professional, elegant finish. Blotting paper is included with this writing pad for a
Sign in to view price and place order
- 40 sheets per pad
- Colour: White
- Includes blotting paper
- Made from high quality paper
- Matches Basildon Bond Watermarked Envelopes
- Pack of 10
- Size: 178x137mm
- Traditional Basildon Bond watermark
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | France |
| Depth (mm): | 180 |
| Height (mm): | 180 |
| Item Gauge (gsm): | 90 |
| Number of Pages: | 40 |
| OEM: | 100105351 |
| Paper Size: | 178 x 137mm |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Width (mm): | 138 |
| Type: | Hand Writing Pads |
| Manufacturer: | Hamelin |
| Brand: | Basildon Bond |
| Colour: | White |
| Size: | Other Sizes |
| Grammage: | 90gsm |
| Pages: | 40 Sheets |
| Watermarked: | Yes |
| Paper Size: | 137x178mm |
| Paper Colour: | White |
| Dimensions: | 137x178mm |






