HP Bright White Inkjet Paper 610mm x45m 90gsm C6035A
With paper that is of the highest quality, providing exceptional brightness for clarity and colour contrast, the HP Bright White Paper Roll is perfect for everyone. It is easy to achieve excellent results whether you are using an inkjet or a laser printer
Sign in to view price and place order
- 90gsm paper for lasting results
- Clear and bright paper for high contrast black and coloured ink
- Dimensions: 610mm x 45.7m
- High quality paper roll perfect for inkjet printers
- Reduces amount of blot and smear
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 372 |
| Accreditation: | FSC/ISO 14001 |
| Country of Origin: | Poland |
| Depth (mm): | 106 |
| For Inkjet Printers: | Yes |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 106 |
| Item Gauge (gsm): | 90 |
| OEM: | C6035A |
| Paper Size: | 610mmx45m |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Width (mm): | 110 |
| Type: | Wide Format Inkjet Paper |
| Manufacturer: | HP |
| Brand: | HP |
| Colour: | White |
| Material: | Paper |
| Paper Type: | Coated Paper |
| Grammage: | 90gsm |
| Length: | 45.7 metres |
| Width: | 610mm |
| Finish: | Matt |
| Dimensions: | 610mmx45.7m |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | FSC Certified |







