HP Bright White Inkjet Paper 90gsm 914mm x91m C6810A
With paper that is of the highest quality, providing exceptional brightness for clarity and colour contrast, the HP Bright White Paper Roll is suited to design purposes. It is easy to achieve excellent results whether you are using an inkjet or a laser pr
Sign in to view price and place order
- Clear and bright paper for high contrast black and coloured ink
- Dimensions: 914mm x 91m
- Feeds through your paper without drawing
- High quality 90gsm paper roll perfect for inkjet printers
- Reduces amount of blot and smear
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | PEFC |
| Country of Origin: | Austria |
| Depth (mm): | 151 |
| Height (mm): | 151 |
| Item Gauge (gsm): | 90 |
| OEM: | C6810A |
| Paper Finish: | Plain |
| Paper Size: | 914mmx91m |
| PEFC (Y/N): | Yes |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Width (mm): | 151 |
| Type: | Wide Format Inkjet Paper |
| Manufacturer: | HP |
| Brand: | HP |
| Colour: | White |
| Material: | Paper |
| Paper Type: | Bond Paper |
| Grammage: | 90gsm |
| Length: | 91 metres |
| Width: | 914mm |
| Finish: | Matt |
| Dimensions: | 914mmx91.4m |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | PEFC Certified |





