HP Bright White Inkjet Paper 914mm Continuous Roll C6036A
The HP Bright White Inkjet Paper Continuous Roll is designed to be brighter and clearer than standard HP paper, ensuring better quality prints and colour reproduction. Use for printing charts and plans in engineering or architectural environments. It's su
Sign in to view price and place order
- 36 inch (914mm) wide and 150 feet (45.7m) long
- Continuous paper roll for use with DesignJet printers
- Extra bright for high contrast printing
- Increased opacity for clearer text and images
- Quality 90gsm paper with matte finish
- Sustainably sourced paper
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 372 |
| Accreditation: | FSC/ISO 14001 |
| Country of Origin: | Austria |
| Depth (mm): | 110 |
| For Inkjet Printers: | Yes |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 963 |
| Item Gauge (gsm): | 90 |
| OEM: | C6036A |
| Paper Finish: | Matte |
| Paper Size: | 36inx45.7m |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Width (mm): | 108 |
| Type: | Wide Format Inkjet Paper |
| Manufacturer: | HP |
| Brand: | HP |
| Colour: | White |
| Material: | Paper |
| Paper Type: | Coated Paper |
| Grammage: | 90gsm |
| Length: | 45.7 metres |
| Width: | 914mm |
| Finish: | Matt |
| Dimensions: | 914mmx45.7m |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | FSC Certified |





