HP Coated Paper 610mmx45m Roll 90gsm C6019B
HP White Inkjet Paper features a special enhanced coating that resists ink abrasion when handled straight after printing. This lets you pick up prints right off the printer with confidence that the ink won't smudge. High quality 90gsm paper provides a sol
Sign in to view price and place order
- 24 inch (610mm) wide and 150 feet (45.7m) long
- Coating protects wet ink to provide quick turnaround
- Continuous paper roll for use with Design jet printers
- Ink dries fast and resists smudges
- Quality 90gsm paper with matte finish
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 372 |
| Accreditation: | PEFC |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 660 |
| Height (mm): | 660 |
| Item Gauge (gsm): | 90 |
| OEM: | C6019B |
| Paper Finish: | Plain |
| Paper Size: | 610mmx45.7m |
| PEFC (Y/N): | Yes |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Width (mm): | 105 |
| Type: | Wide Format Inkjet Paper |
| Manufacturer: | HP |
| Brand: | HP |
| Colour: | White |
| Material: | Paper |
| Paper Type: | Coated Paper |
| Grammage: | 90gsm |
| Length: | 45.7 metres |
| Width: | 610mm |
| Dimensions: | 610mmx45.7m |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | PEFC Certified |






