HP Clear Film 914mm x22m 101 Micron C3875A
Take your creativity to the next level and produce visually stunning overlays and transparent images using this clear film from HP. Designed for use with multiple HP printers, the film will produce vivid, bright colours and crisp blacks with excellent ink
Sign in to view price and place order
- Excellent ink adhesion, dries within 9 minutes
- Fast efficient printing of multiple overlays and transparent images
- For HP DesignJet 200, 300, 400, 600, 650c, 700 and 1000 series
- Produces bright, vivid colours
- Superb bleed control retains excellent quality
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | United States of America |
| Depth (mm): | 106 |
| Height (mm): | 106 |
| OEM: | C3875A |
| OHP Film Printer Compatibility: | Inkjet |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 106 |
| Type: | Wide Format Inkjet Paper |
| Manufacturer: | HP |
| Brand: | HP |
| Colour: | Clear |
| Material: | Film |
| Paper Type: | Transparency Film |
| Grammage: | 174gsm |
| Length: | 22.9 metres |
| Width: | 914mm |
| Thickness: | 101 micron |
| Dimensions: | 914mmx23m |






