HP Universal Inkjet Bond Paper 914mm x45.7m Q1397A
HP White Universal Bond Paper is formulated for vibrant colours and crisp text from your HP Designjet printer, and incorporates ColourPRO technology for even better colour reproduction. This roll is perfect for creating large format charts or plans for ge
Sign in to view price and place order
- 36 inch (914mm) wide and 150 feet (45.7m) long
- 80gsm bond paper with matte finish
- Brighter than standard for crisp contrast
- Continuous paper roll for use with Designjet printers
- For use with DesignJet Printers
- Increased opacity for clearer text and images
- Sustainably sourced paper
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | PEFC |
| Country of Origin: | Austria |
| Depth (mm): | 940 |
| Height (mm): | 940 |
| Item Gauge (gsm): | 80 |
| OEM: | Q1397A |
| Paper Finish: | Plain |
| Paper Size: | 914mmx45.7m |
| PEFC (Y/N): | Yes |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Width (mm): | 125 |
| Type: | Wide Format Inkjet Paper |
| Manufacturer: | HP |
| Brand: | HP |
| Colour: | White |
| Material: | Paper |
| Paper Type: | Bond Paper |
| Grammage: | 80gsm |
| Length: | 45.7 metres |
| Width: | 914mm |
| Dimensions: | 914mmx45.7m |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | PEFC Certified |





