GBC CombBind C110 Manual Binder 4401844
The CombBind C110 is ideal for low volume, personal use. It combines a punch capacity of up to 12 80gsm sheets with a binding capability of up to 195 sheets using 21mm spines. Light-weight and compact, ideal for use anywhere, at any time and easy to store
Sign in to view price and place order
- 2 year guarantee
- Binds A4 Portrait & A3 Landscape documents using an A4 comb
- Binds up to 195 (80gsm) sheets using a 21mm comb
- Colour coded document size guide for simple selection of the correct comb size
- Manual punch
- Punches up to 12 Sheets (80gsm)
- Quickstep process for error-free fast binding
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 560 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Auto Centering: | Yes |
| Binding Capacity (sheets): | 450 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 442 |
| Height (mm): | 442 |
| Model: | CombBind C110 |
| OEM: | 4401844 |
| Paper Size: | A3/A4 |
| Punch Capacity (sheets): | 12 |
| Width (mm): | 303 |
| Type: | Document Binding Machines |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | GBC |
| Colour: | Black |
| Binder Type: | Comb Binding |
| Binding Capacity: | Up To 195 Sheets |
| Electric Or Manual: | Manual |
| Punch Capacity: | 12 Sheets |
| Duty Cycle: | Low Volume Use |
| Max. Comb Diameter: | 21mm Combs |
| Dimensions: | 98x380x130mm |
| Weight: | 3.15kg |
| Warranty: | 2 Year Guarantee |
| Country of Origin: | Portugal |











