Sack Truck Compact Aluminium/Black TAST
Manufactured from lightweight aluminium this sack truck is easy to transport and allows you to move up to 90 kilograms at a time for ultimate efficiency. The trolley features a folding toe and extendible back, making it versatile and convenient to use, en
Sign in to view price and place order
- Aluminium finish with black toe plate
- Easily carried and stored once folded
- Folds away for convenient compact storage
- Made from durable material for prolonged use
- Maximum load of 90kg for transporting heavy goods
- Strong aluminium frame with a handy folding steel toe plate
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 859 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 200 |
| Height (mm): | 200 |
| OEM: | TAST |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Weight Capacity: | 90 |
| Width (mm): | 405 |
| Type: | Sack Trucks |
| Manufacturer: | Barton Storage Ltd |
| Brand: | Barton |
| Colour: | Silver/Black |
| Material: | Aluminum |
| Maximum Load: | 90kg |
| Wheel Diameter: | 150mm |
| Tyre Type: | Rubber |
| Dimensions: | 412x406x1090mm |
| Weight: | 7kg |
| Warranty: | 1 Year Warranty |
| Country of Origin: | China |







