GPC Folding Lightweight Trolley 608x907x850mm GI003Y
This strong and convenient trolley from GPC can be easily folded for efficient storage and ultimate portability. With a flat base made from pressed sheet steel the trolley is strong enough to handle a maximum load of 250 kilograms, while a non-slip, non-m
Sign in to view price and place order
- Dimensions: 608x907x850mm (WxLxH), 125mm Wheels
- Easy to build for quick and efficient assembly
- Flat pressed sheet steel base with PVC surface
- Folds away for convenient, compact storage
- Maximum load of 250kg for transporting heavy goods
- Non-slip PVC for stability
- Weight: 16.4kg
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 858 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 165 |
| Height (mm): | 920 |
| Material: | Steel/PVC |
| OEM: | GI103Y |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Self Assembly: | Yes |
| Weight Capacity: | 250 |
| Width (mm): | 620 |
| Type: | Platform Trucks |
| Manufacturer: | GPC Industries Ltd |
| Brand: | GPC |
| Colour: | Grey/Blue |
| Material: | Steel |
| Maximum Load: | 250kg |
| Tyres: | Rubber |
| Wheel Diameter: | 125mm |
| Wheel Type: | Castor |
| Dimensions: | 608x907x850mm |
| Weight: | 16.5kg |
| Warranty: | 1 Year Warranty |
| Country of Origin: | China |









