Dymo LabelManager Desktop 360D S0879490
The compact Dymo LabelManager 360D is a versatile label printer for use in a variety of work environments. Designed for ease of use, it features a larger screen with an improved interface that eliminates tedious scrolling and includes icons for quick acce
Sign in to view price and place order
- Designed for 6mm, 9mm, 12mm and 19mm D1 tapes
- Improved interface with easy formatting and less scrolling
- LCD display for instant preview of text and effects
- Powered by rechargeable lithium-ion battery - includes mains adaptor
- Print up to 9 copies
- Prints 3 lines of text with 6 font sizes and 7 print styles
- QWERTY keyboard for efficient text entry with 0-9 keys
- Versatile label printer with 15mm max character size
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 571 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 292 |
| Height (mm): | 292 |
| Labelling - Adaptor: | Yes |
| Labelling - Tape System: | D1 |
| Model: | LabelManager 360D |
| OEM: | S0879490 |
| Power: | Rechargeable Li-on Battery |
| Power Source: | Battery/Mains |
| Tape Widths: | Up to 19mm |
| Width (mm): | 190 |
| Type: | Label Writers |
| Manufacturer: | Newell Brands |
| Brand: | LabelManager |
| Colour: | Black |
| Form: | Desktop Machine |
| Keyboard: | Yes |
| Print Method: | Thermal Printer |
| Print From PC: | No |
| Dimensions: | 215x245x85mm |
| Weight: | 850g |
| Country of Origin: | China |








