Dymo LabelManager 420P Thermal Label Printer S0915490
This Dymo Label Manager features a new and improved user interface, which clearly displays all available commands and formatting options. It also features a backlit screen to further increase clarity and ease of use. Customise your labels with 8 fonts and
Sign in to view price and place order
- 4 line, backlit display for clarity
- A-Z alphabetical keyboard
- Connects to computer for comprehensive label entry
- Features 10 text and 8 box styles
- Includes: Label printer, D1 labels, rechargeable battery, USB cable/adapter
- LCD display for instant preview of text and effects
- Powered by rechargeable lithium-ion battery
- Prints barcodes: UPC-E/A, EAN-13/8, and Code-39/128
- Suitable for 6mm, 9mm, 12mm and 19mm labels
- Versatile label printer with PC connectivity
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 571 |
| Batteries Included: | Yes |
| Carry Case: | No |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 249 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 249 |
| Labelling - Adaptor: | Yes |
| Labelling - Tape System: | D1 |
| Model: | LabelManager 420P |
| Number of Batteries Required: | 1 |
| OEM: | S0915490 |
| Power: | Rechargeable Li-on Battery |
| Power Source: | Battery |
| Tape Widths: | Up to 19mm |
| Width (mm): | 190 |
| Type: | Label Writers |
| Manufacturer: | Newell Brands |
| Brand: | LabelManager |
| Colour: | Black/Silver |
| Form: | Handheld Machine |
| Keyboard: | Yes |
| Print Method: | Thermal Printer |
| Print From PC: | Yes |
| Connection: | USB |
| Dimensions: | 104x215x57mm |
| Weight: | 400g |
| Warranty: | 1 Year Limited Warranty |
| Country of Origin: | China |












