Dymo LabelManager 210D Thermal Label Printer S0784440
For precise control of labels, the Dymo LabelManager 210D featuries a QWERTY keyboard and 0-9 numeric keypad, as well as diacritical marks for clarity. The 13 character graphic LCD display provides a view of exactly how labels will look when printed out a
Sign in to view price and place order
- 13-character LCD display for instant preview of text
- 9 label memory for custom formats
- Auto power-off preserves batteries
- D1 adapter available separately
- One-touch Smart Keys for text size, weight and vertical lines
- Print multiple copies with incremental numbering
- QWERTY keyboard for efficient text entry with 0-9 keys
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 571 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 225 |
| Height (mm): | 225 |
| Labelling - Adaptor: | Yes |
| Labelling - Tape System: | D1 |
| Model: | LabelManager 210D |
| OEM: | S0784440 |
| Power: | 6x AAA Batteries (Not Included) |
| Tape Widths: | Up to 12mm |
| Width (mm): | 200 |
| Type: | Label Writers |
| Manufacturer: | Newell Brands |
| Brand: | LabelManager |
| Colour: | Black/Silver |
| Form: | Desktop Machine |
| Keyboard: | Yes |
| Print Method: | Thermal Printer |
| Print From PC: | No |
| Dimensions: | 155x165x64mm |
| Weight: | 850g |
| Warranty: | 1 Year Limited Warranty |
| Country of Origin: | China |






