Dymo 16957 D1 Flexible Nylon Tape 12mm x 3.5m Black on White S0718040
Made of highly pliable nylon, this Dymo D1 labelling tape can bend easily to fit curved surfaces such as mugs, wires or other surfaces including plastic, paper, metal, wood and glass. An extra-strong permanent adhesive provides secure bonding even to unev
Sign in to view price and place order
- D1 nylon labelling tape
- For use with Dymo LabelManager
- Made of flexible nylon for curved or uneven surfaces
- Permanent adhesive for strong bonding
- Prints black text on white background
- Supplied on a 3.5m roll
- Width: 12mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| Adhesive Type: | Permanent |
| Colour: | Black/White |
| Country of Origin: | Belgium |
| Depth (mm): | 159 |
| Height (mm): | 159 |
| Labelling - Tape System: | D1 |
| Material: | Nylon |
| OEM: | S0718040 |
| Recycled Product: | Yes |
| Roll Length (M): | 3.5 |
| Roll Size: | 12mmx3.5m |
| Roll Width (mm): | 12 |
| Width (mm): | 109 |
| Type: | Label Tapes |
| Manufacturer: | Newell Brands |
| Brand: | Dymo |
| Tape/Label Colour: | White |
| Material: | Nylon |
| Form: | Dymo D1 Tapes |
| Tape Width: | 12mm |
| For Use With: | LabelManager Label Makers including LM160 LM210D LM280 LM360D LM420P MobileLabeler & LM PnP Series |
| Compatible Or Original: | Original |
| Text Colour: | Black |
| Dimensions: | 12mmx3.5m |
| Country of Origin: | Belgium |







