Durable Security Pass Holder with Clip 54x85mm Blue (Pack of 25) 8118/06
Durable Security Pass Holder with metal rotating clip for holding a single card. Can be used in either portrait or landscape format. The holder is made from high quality polystyrol. The pass holder is designed so that it protects the magnetic strip on the
Sign in to view price and place order
- Can be used in portrait and landscape for versatility
- Colour: Blue
- Drop front for easy card insertion and removal
- Holds 1 54x85mm card
- Includes clip for attaching to clothing without causing any damage
- Made of high quality polystyrol for durability
- Pack of 25
- Protects the name badge from damage and scratches
- Securely holds badge in place making it visible at all times
- Secures cards without damaging magnetic strip
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 612 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Attachment: | Rotating Clip |
| Badge Height (mm): | 54 |
| Badge Size: | 54x87mm |
| Badge Width (mm): | 85 |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 322 |
| Height (mm): | 216 |
| Material: | Plastic |
| OEM: | 8118/06 |
| Orientation: | Both |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Packaging: | 75% |
| Width (mm): | 155 |
| Type: | Visitors Badge |
| Manufacturer: | Durable (UK) Ltd |
| Brand: | Durable |
| Colour: | Blue |
| Material: | Plastic |
| Form: | Security Pass Holders |
| Dimensions: | 155x215x55mm |
| Weight: | 362.75g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Made with Recycled Material |
| Warranty: | 1 Month Warranty |
| Country of Origin: | Germany |





