Durable Duo Security Pass Holder with Clip 54x85mm Blue (Pack of 25) 8218/06
The Durable Duo Security Pass Holder with Clip for holding 2 cards. The badge securely holds two ID cards in portrait or landscape format. The holder has a drop front for easy card insertion and removal. The clip makes it quick and easy to attach to cloth
Sign in to view price and place order
- Can be used in portrait and landscape
- Colour: Blue
- Dimensions: 54 x 85mm
- Drop front for easy card insertion and removal
- Ideal for use with badge chains, reels and lanyards
- Includes metal clip for attaching to clothing without causing any damage
- Made of high quality plastic for durability
- Pack of 25
- Protects the name badge from damage and scratches
- Securely holds 2 badges in place making it visible at all times
- Secures cards without damaging magnetic strip
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 612 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Attachment: | Crocodile Clip |
| Badge Height (mm): | 54 |
| Badge Size: | 54x87mm |
| Badge Width (mm): | 85 |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 216 |
| Height (mm): | 216 |
| Material: | Plastic |
| OEM: | 8218/06 |
| Orientation: | Landscape |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Packaging: | 75% |
| Width (mm): | 154 |
| Type: | Visitors Badge |
| Manufacturer: | Durable (UK) Ltd |
| Brand: | Durable |
| Colour: | Blue |
| Material: | Plastic |
| Form: | Security Pass Holders |
| Dimensions: | 216x156x56mm |
| Weight: | 431.64g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Made with Recycled Material |
| Warranty: | 1 Month Warranty |
| Country of Origin: | Germany |




