Canon Plain Uncoated Red Label Paper 594mmx175m (Pack of 2) 97003495
For professional-looking prints, choose Canon Red Label Uncoated Plain Paper. This quality paper offers high brightness and opacity, with a low chlorine content and using sustainably sourced material from Finland. Each pack contains 2 rolls of 75gsm paper
Sign in to view price and place order
- 594mm wide (A1 format)
- Grammage: 75gsm
- Opacity: 92%
- Quality paper roll with low chlorine and high whiteness (159 CIE)
- Supplied on 2x 175m rolls
- White matte finish
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 372 |
| Accreditation: | PEFC |
| Country of Origin: | Finland |
| Depth (mm): | 615 |
| For Inkjet Printers: | Yes |
| Height (mm): | 615 |
| Item Gauge (gsm): | 75 |
| OEM: | 97003495 |
| Paper Finish: | Uncoated |
| Paper Size: | 594mmx175m |
| PEFC (Y/N): | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Width (mm): | 355 |
| Type: | Wide Format Inkjet Paper |
| Manufacturer: | Canon |
| Brand: | Canon |
| Colour: | White |
| Material: | Paper |
| Paper Type: | Uncoated Paper |
| Grammage: | 75gsm |
| Length: | 175 metres |
| Width: | 594mm |
| Dimensions: | 594mmx175m |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | PEFC Certified |






