Canon Uncoated Draft Inkjet Paper 914mmx91m White 97025851
Ideal for draft prints and line drawings, Canon Draft Inkjet Paper offers high opacity and brightness using sustainably sourced material from Finland. With a matte white finish, this uncoated 75gsm paper is 914mm wide and is supplied on a 91m roll.
Sign in to view price and place order
- Colour: White
- Grammage: 75gsm
- Matte finish
- Opacity: 92%
- Supplied on 1x 91m roll
- Uncoated paper roll for drafts and proofs with high whiteness (159 CIE)
- Width: 914mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | PEFC |
| Country of Origin: | Finland |
| Depth (mm): | 930 |
| For Inkjet Printers: | Yes |
| Height (mm): | 930 |
| Item Gauge (gsm): | 75 |
| OEM: | 97025851 |
| Paper Finish: | Uncoated |
| Paper Size: | 914mmx91m |
| PEFC (Y/N): | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Width (mm): | 143 |
| Type: | Wide Format Inkjet Paper |
| Manufacturer: | Canon |
| Brand: | Canon |
| Colour: | White |
| Material: | Paper |
| Paper Type: | Uncoated Paper |
| Grammage: | 75gsm |
| Length: | 91 metres |
| Width: | 914mm |
| Dimensions: | 914mmx91m |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | PEFC Certified |






