Canon Uncoated Draft Inkjet Paper 610mmx50m White (Pack of 3) 97003457
Ideal for draft prints and line drawings, Canon Draft Inkjet Paper offers high opacity and brightness using sustainably sourced material from Finland. Each pack contains 3 rolls of 75gsm paper.
Sign in to view price and place order
- 610mm wide
- Colour: White
- Grammage: 75gsm
- Matte finish
- Opacity: 92%
- Supplied on 3x 50m rolls
- Uncoated paper roll for drafts and proofs with high whiteness (159 CIE)
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | PEFC |
| Country of Origin: | Finland |
| Depth (mm): | 630 |
| For Inkjet Printers: | Yes |
| Height (mm): | 630 |
| Item Gauge (gsm): | 75 |
| OEM: | 97003457 |
| Paper Finish: | Uncoated |
| Paper Size: | 610mmx50m |
| PEFC (Y/N): | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Width (mm): | 323 |
| Type: | Wide Format Inkjet Paper |
| Manufacturer: | Canon |
| Brand: | Canon |
| Colour: | White |
| Material: | Paper |
| Paper Type: | Uncoated Paper |
| Grammage: | 75gsm |
| Length: | 50 metres |
| Width: | 610mm |
| Dimensions: | 610mmx50m |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | PEFC Certified |






