Canon Uncoated Standard Inkjet Paper 914mmx50m (Pack of 3) 97003448
Designed for quality professional printing, Canon Uncoated Standard Inkjet Paper ensures great results with 90gsm stock, plus extra high whiteness and opacity. It is ideal for working drawings and high quality draft printing, including CAD line drawings a
Sign in to view price and place order
- Grammage: 90gsm
- Opacity: 94%
- Supplied on 3x 50m rolls
- Uncoated paper roll for quality working drawings with high whiteness (168 CIE)
- White matte finish
- Width: 914mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 372 |
| Accreditation: | FSC/ISO 14001 |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 930 |
| For Inkjet Printers: | Yes |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 930 |
| Item Gauge (gsm): | 75 |
| OEM: | 97003448 |
| Paper Finish: | Uncoated |
| Paper Size: | 914mmx50m |
| Returns Allowed: | No |
| Width (mm): | 320 |
| Type: | Wide Format Inkjet Paper |
| Manufacturer: | Canon |
| Brand: | Canon |
| Colour: | White |
| Material: | Paper |
| Paper Type: | Uncoated Paper |
| Grammage: | 90gsm |
| Length: | 50 metres |
| Width: | 914mm |
| Dimensions: | 914mmx50m |






