Bi-Office Earth-It Flipchart Easel A1 White EA4676995
This environmentally friendly Bi-Office Earth-it flipchart easel is made from over 45% post consumer and post industrial waste material, with an aluminium frame made from 100% post-consumer and post-industrial waste material. The easel features a high qua
Sign in to view price and place order
- Aluminium frame made from 100% post-consumer and post-industrial waste
- Board made from over 45% post consumer and post industrial waste
- Compatible with standard A1 flipchart pads for presentations, meetings, training and more
- High quality dryerase surface
- Size: 600 x 850mm
- Size: A1
- Sturdy tripod legs for support
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 638 |
| Board Size: | A1 |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 1096 |
| Frame Material: | Aluminium |
| Height (mm): | 104 |
| Height Adjustable: | Yes |
| Minimum Recycled Content (%): | 50 |
| OEM: | EA4676995 |
| Paper Size: | A1 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 750 |
| Type: | Flipchart Easel |
| Manufacturer: | Bi-Silque |
| Brand: | Bi-Office |
| Drywipe Surface: | Yes |
| Magnetic: | No |
| Extension Arms: | No |
| For Pad Size: | A1 |
| With Castors: | No |
| Board Size: | 600x850mm |
| Height Adjustable: | No |
| Dimensions: | 700x1000mm |
| Weight: | 7kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | Over 45% Post Consumer and Post Industrial Waste |
| Warranty: | 24 Month Warranty |










