Bi-Office Frameless Mobile Flipchart Easel 900x600mm EA6700115
This Bi-Office flipchart easel features a stylish frameless design with a high quality lacquered steel dryerase surface. Compatible with standard A1 flipchart pads, the easel is also mobile on a castor base, which is ideal for presentations, meetings and
Sign in to view price and place order
- Compatible with standard A1 flipchart pads
- High quality dryerase surface
- Ideal for presentations, meetings and training
- Mobile on castors
- Size: 600 x 900mm
- Stylish frameless flipchart easel
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 636 |
| Board Size: | 900 x 600mm |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 1120 |
| Height (mm): | 200 |
| Integral Pen Tray: | Yes |
| Material: | Lacquered Steel |
| OEM: | EA6700115 |
| Paper Size: | A1 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Surface Material: | Steel |
| Width (mm): | 840 |
| Type: | Flipchart Easel |
| Manufacturer: | Bi-Silque |
| Brand: | Bi-Office |
| Colour: | Black |
| Drywipe Surface: | Yes |
| Magnetic: | Yes |
| For Pad Size: | A1 |
| With Castors: | Yes |
| Board Size: | 900x600mm |
| Dimensions: | 900x600mm |
| Weight: | 8.9kg |






