Bi-Office Design Tripod Easel A1 White EEA4600046
Ideal for meetings and brainstorming, this Bi-Office Design Tripod Easel has a durable and stable stand made from touch anodized aluminium. Simply place a flipchart pad into the flip-up clamp and adjust the height of the easel legs to suit you. You can ha
Sign in to view price and place order
- Anodized aluminium frame for robust support
- Backup drywipe board for use with dry-erase marker pens
- Extendable side arms for displaying extra pages
- Height-adjustable tripod legs for user comfort
- Includes pen tray for marker storage
- Size: A1
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 638 |
| Board Size: | A1 |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 740 |
| Frame Material: | Aluminium |
| Height (mm): | 740 |
| Height Adjustable: | Yes |
| Integral Pen Tray: | Yes |
| OEM: | EA4600046 |
| Paper Size: | A1 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 90 |
| Type: | Flipchart Easel |
| Manufacturer: | Bi-Silque |
| Brand: | Bi-Office |
| Drywipe Surface: | Yes |
| Magnetic: | No |
| Extension Arms: | Yes |
| For Pad Size: | A1 |
| With Castors: | No |
| Board Size: | 600x850mm |
| Height Adjustable: | Yes |
| Dimensions: | 600x850mm |
| Weight: | 7.1kg |
| Warranty: | 24 Month Warranty |



