Nobo Piranha Mobile Flipchart and Drywipe Easel Blue/Silver 1901920
Stable and portable, the Nobo Piranha flipchart easel featuring two extending arms can display up to three sheets of paper side by side. The magnetic steel whiteboard with a slim and unobtrusive frame maximises space on the easel's whiteboard surface and
Sign in to view price and place order
- 15 year surface guarantee
- Adjustable stem to suit height requirements
- Board dimensions: 700 x 1000mm
- Easel will fit most flipchart pads
- Extendable magnetic side arms to display extra sheets of paper
- Mobile base with locking castors for stability
- Pen tray keeps markers secure when moving easel
- Steel magnetic dry wipe board with flipchart pad clamp
- Supplied with a Nobo whiteboard pen
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 636 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Board Size: | 700 x 1000mm |
| Colour: | Silver |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 185 |
| Height (mm): | 1255 |
| Height Adjustable: | Yes |
| Integral Pen Tray: | Yes |
| Magnetic: | Yes |
| OEM: | 1901920 |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet: | Yes |
| Surface Material: | Steel |
| Width (mm): | 884 |
| Type: | Flipchart Easel |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Nobo |
| Colour: | White/Silver |
| Drywipe Surface: | Yes |
| Magnetic: | Yes |
| Extension Arms: | Yes |
| For Pad Size: | A1 |
| With Castors: | Yes |
| Height Adjustable: | Yes |
| Dimensions (WxDxH): | 700x745x1900mm |
| Weight: | 18.3kg |
| Warranty: | 10 Year Guarantee |
| Country of Origin: | China |





