Evolve C4 Envelopes Window Recycled Pocket Self Seal 100gsm White (Pack of 250) RD7892
These environmentally friendly Evolve pocket envelopes are made from quality 100% recycled 100gsm paper. The C4 envelopes feature a convenient address window measuring 40 x 105mm and a simple self-seal closure. Suitable for A4 documents, this pack contain
Sign in to view price and place order
- Colour: White
- Made from 100% recycled 100gsm paper
- Manufactured without chlorine, high whiteness due to converting process for recovered fibre
- Pack of 250
- Pocket envelopes with address window
- Self seal closure
- Size: C4 (324 x 229mm)
- Window position: 24mm in, 213mm up
- Window size: 40 x 105mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 320 |
| Accreditation: | FSC/ISO 14001/SMETA |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 70 |
| Country of Harvest: | Slovakia |
| Country of Origin: | Slovakia |
| Depth (mm): | 384 |
| Envelope Closure: | Self Seal |
| Envelope Size: | C4 |
| Envelope Window Depth: | 40 |
| Envelope Window Position: | B 40 x 105mm - 24mm in 213mm up |
| Envelope Window Position In: | 24 |
| Envelope Window Position Up: | 213 |
| Envelope Window Width: | 105 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 384 |
| Item Gauge (gsm): | 100 |
| Minimum Recycled Content (%): | 100 |
| OEM: | RD7892 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| SMETA Registrated (Y/N): | Yes |
| Width (mm): | 240 |
| Type: | Window Envelopes |
| Manufacturer: | Blake Envelopes |
| Brand: | Purely Environmental |
| Colour: | White |
| Size: | C4 |
| Material: | Paper |
| Envelope Grade: | Medium Weight |
| Grammage: | 100gsm |
| Closure: | Self Seal |
| Gusset: | No Gusset |
| Envelope Colour: | White |
| Window Position: | 213mm Up 24mm From Left |
| Window Size: | 40x105mm |
| Flap Position: | Short Edge |
| Dimensions: | 324x229mm |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 100% Recycled Material |










