Plus Fabric C4 Envelope Pocket Window Self and Seal 120gsm White (Pack of 250) H27070
Constructed from strong 120gsm paper, these Plus Fabric C4 pocket envelopes feature a bright white exterior with a convenient address window measuring 40 x 100mm. The simple self-seal closure keeps contents secure in transit. Suitable for A4 sheets, this
Sign in to view price and place order
- Colour: White
- Heavyweight 120gsm paper
- Pack of 250
- Pocket envelopes with address window
- Self seal closure
- Size: C4 (324 x 229mm)
- Window position: 25mm in, 213mm up
- Window size: 40 x 100mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 320 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 380 |
| Envelope Closure: | Self Seal |
| Envelope Size: | C4 |
| Envelope Window Depth: | 40 |
| Envelope Window Position: | A 35 x 89mm - 25mm in 213mm up |
| Envelope Window Position In: | 25 |
| Envelope Window Position Up: | 213 |
| Envelope Window Width: | 100 |
| Height (mm): | 380 |
| Item Gauge (gsm): | 120 |
| OEM: | H27070 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 200 |
| Type: | Window Envelopes |
| Manufacturer: | Bong UK Ltd |
| Brand: | Plus Fabric |
| Colour: | White |
| Size: | C4 |
| Material: | Paper |
| Envelope Grade: | Heavy Weight |
| Grammage: | 120gsm |
| Closure: | Self Seal |
| Gusset: | No Gusset |
| Window Position: | 213mm Up 25mm From Left |
| Window Size: | 40x100mm |
| Flap Position: | Short Edge |
| Dimensions: | 324x229mm |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | PEFC Certified |






