Evolve Recycled C5 Envelopes Window Self Seal 100gsm White (Pack of 500) RD7084
These environmentally friendly Evolve pocket envelopes are made from quality 100% recycled 100gsm paper. The C5 envelopes feature a convenient address window measuring 45 x 90mm and a simple self-seal closure. Suitable for A4 sheets folded once or unfolde
Sign in to view price and place order
- Colour: white
- Made from 100% recycled 100gsm paper
- Manufactured without chlorine, high whiteness due to converting process for recovered fibre
- Pack of 500
- Pocket envelopes with address window
- Self seal closure
- Size: C5 (229 x 162mm)
- Window position: 60mm up, 20mm in
- Window size: 45 x 90mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 319 |
| Accreditation: | FSC/ISO 14001/SMETA |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 70 |
| Country of Harvest: | Slovakia |
| Country of Origin: | Slovakia |
| Depth (mm): | 284 |
| Envelope Closure: | Self Seal |
| Envelope Size: | C5 |
| Envelope Window Depth: | 90 |
| Envelope Window Position: | 45 x 90mm - 20mm in 60mm up |
| Envelope Window Position In: | 20 |
| Envelope Window Position Up: | 60 |
| Envelope Window Width: | 45 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 284 |
| Item Gauge (gsm): | 100 |
| Minimum Recycled Content (%): | 100 |
| OEM: | RD7084 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| SMETA Registrated (Y/N): | Yes |
| Width (mm): | 237 |
| Type: | Window Envelopes |
| Manufacturer: | Blake Envelopes |
| Brand: | Purely Environmental |
| Colour: | White |
| Size: | C5 |
| Material: | Paper |
| Envelope Grade: | Medium Weight |
| Grammage: | 100gsm |
| Closure: | Self Seal |
| Gusset: | No Gusset |
| Envelope Colour: | White |
| Window Position: | 60mm Up 20mm From Left |
| Window Size: | 45x90mm |
| Flap Position: | Short Edge |
| Dimensions: | 229x162mm |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 100% Recycled Material |








