Evolve DL Envelope Recycled Window Wallet Self Seal 90gsm White (Pack of 1000) RD7884
These environmentally friendly Evolve wallet envelopes are made from quality 100% recycled 90gsm paper. The DL envelopes feature a convenient address window measuring 35 x 90mm and a simple self-seal closure. Suitable for A4 sheets folded twice or A5 shee
Sign in to view price and place order
- Colour: white
- Made from 100% recycled 90gsm paper
- Manufactured without chlorine, high whiteness due to converting process for recovered fibre
- Pack of 1000
- Simple self seal closure
- Size: DL (110 x 220mm)
- Wallet envelopes with address window
- Window position: 18mm in, 19mm up
- Window size: 35 x 90mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 318 |
| Accreditation: | FSC/ISO 14001/SMETA |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 70 |
| Country of Harvest: | Slovakia |
| Country of Origin: | Slovakia |
| Depth (mm): | 557 |
| Envelope Closure: | Self Seal |
| Envelope Size: | DL |
| Envelope Window Depth: | 35 |
| Envelope Window Position: | B 35 x 90mm - 19mm in 18mm up |
| Envelope Window Position In: | 19 |
| Envelope Window Position Up: | 18 |
| Envelope Window Width: | 90 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 557 |
| Item Gauge (gsm): | 90 |
| Minimum Recycled Content (%): | 100 |
| OEM: | RD7884 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| SMETA Registrated (Y/N): | Yes |
| Width (mm): | 235 |
| Type: | Window Envelopes |
| Manufacturer: | Blake Envelopes |
| Brand: | Purely Environmental |
| Colour: | White |
| Size: | DL |
| Material: | Paper |
| Envelope Grade: | Medium Weight |
| Grammage: | 90gsm |
| Closure: | Self Seal |
| Gusset: | No Gusset |
| Envelope Colour: | White |
| Window Position: | 18mm Up 19mm From Left |
| Window Size: | 35x90mm |
| Flap Position: | Long Edge |
| Dimensions: | 110x220mm |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 100% Recycled Material |
| Environment Support: | FSC® Certified Product - Mix |










