Esselte 40mm 4 D-Ring Presentation Binder A4 White 49704
This stylish Esselte presentation ring binder contains a 4 D-ring mechanism with a 40mm capacity, which can hold up to 380 sheets of A4 80gsm paper. The binder features clear pockets on the front and spine for personalised, professional reports, presentat
Sign in to view price and place order
- 4 D-ring mechanism
- Clear pockets on front and spine for personalisation
- Colour: White
- Holds up to 380 sheets
- Made from durable polypropylene
- Presentation ring binder
- Size: A4
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 258 |
| Accreditation: | FSC/ISO 14001 |
| Binder Ring Type: | D |
| Country of Origin: | Poland |
| Depth (mm): | 66 |
| Filing Capacity (mm): | 40 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 310 |
| Label Holder: | Yes |
| Number of Pockets: | 2 |
| OEM: | 49704 |
| Paper Size: | A4 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Product: | Yes |
| Sheet Capacity: | 380 |
| Width (mm): | 262 |
| Type: | Presentation Ring Binders |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Esselte |
| Colour: | White |
| Size: | A4 |
| Material: | PVC On Board |
| Spine Width: | 40mm Spine |
| Number Of Rings: | 4 Ring |
| Ring Type: | D-Ring |
| File Colour: | White |
| Orientation: | Portrait |
| Dimensions: | 319x62x275mm |
| Weight: | 440g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Minimum 70% Recycled Material |
| Environment Support: | 100% FSC® Recycled 90% Recyclable |
| Country of Origin: | Poland |











